Sağlıklı Beslenme Alternatifleri

Sağlıklı bir yaşam düzen gerektirir ikisini bir arada yapabilmek ise kaliteli bir yaşam. Bunu yapabilmeyi istiyor olmanız ise ilk adımınız! Çünkü buradasınız ve bu yazıyı okumaya başladınız bile. Gelin sizinle nasıl olacağına bir bakalım;

Neden sağlıklı Beslenmeliyim?

Araştırmalar ciddi hastalıkların kötü beslenme ile ilişkendirebiliyor. Örneğin sağlıklı beslenmek dünyanın önde gelen katilleri olan kalp rahatsızlıklarını ve kansere yakalanma şansınnızı büyük ölçüde azaltabilir. İyi bir diyet, beyin işlevinden fizilsek performansınıza kadar yaşamın tüm yönlerini iyileştirebilir. Aslında yiyecekler tüm hücrelerinizi ve organlarınızı etkiler.

Kalori ve Enerji Dengesi

Son yıllarda kalorinin önemi bir kenara itildi. Kalori hesaplama her zaman gerekli değil, ancak toplam kalori alımı önemli bir rol oynar.

Makro Besinler Tüketin

Üç makro besin karbonhidratlar, yağlar ve proteinler. Bu besin maddelerine nispeten büyük miktarlarda ihtiyaç vardır. Kalori sağlarlar ve vücudunuza çeşitli yararlarda bulunabilirler.

Karbonhidratlar: Ekmek, makarna ve patates gibi nişastalı ürünler. Ayrıca meyve, baklagiller, meyve suyu, şeker ve bazı süt ürünlerini kapsar.

Protein: Ana kaynakları arasında et, balık, süt ve süt ürünleri, yumurta ve baklagiller gibi alternatifler bulunur.

Yağlar: Fındık, tohumlar, sıvı yağlar, tereyağı, peynir, yağlı balık ve yağlı ette bulunur.

Her birinden ne kadar tüketemeniz gerektiği, yaşam tarzınız ve hedeflerinizin yanı sıra kişisel tercihlerinize de bağlıdır.

Mikro Besinleri Anlayın

Mikro besinler daha küçük dozlarda ihtiyaç duyduğunuz önemli vitamin ve minerallerdir.

Magnezyum: Enerji üretimi, sinir sistemi işlevi ve kas kasılması dahil olmak üzere 600’ün üzerinde hücresel süreçte rol oynar.

Potasyum: Bu mineral tansiyon kontrolü, sıvı dengesi, kaslarınızın ve sinirlerinizin içerisinde rol oynar.

Demir: Kanda oksijen taşıdığı bilinen demirin, bağışıklık ve beyin fonksiyonlarının iyileştirilmesi gibi birçok başka faydası da vardır.

Kalsiyum: Kemiklerin ve dişlerin önemli bir yapısal bileşeni ve ayrıca kalbinizin kaslarınızın ve sinir siteminiz için önemli bir mineral.

Tüm mineraller: A vitamininden K’ye kadar olan tüm vitaminler vücudunuzdaki her organ ve hücrede önemli rol oynar.

Beslenmeyi Nasıl Hedeflerinize Göre Uyarlayabilirsiniz?

Öncelikle aktivite seviyelerinizi kilo hedeflerinize göre değerlendirin. Basitçe söylemek gerekirse kilo vermek istiyorsanız, yaktığınızdan daha az yemelisiniz. Kilo almak istiyorsanız, yaktığınızdan daha az kalori tüketmelisiniz. Genel olarak tüm makro ve mikro besinleri bol miktarda aldığınızdan emin olmak için çeşitli tür ve renklerde yiyecekler tüketmelisiniz. Çoğu kişi, düşük karbonhidratlı veya az yağlı beslenmenin en iyisi olup olmadığını tartışıyor. Gerçek şu ki, kişiye bağlı. Kilo vermek isteyen kişiler protein alımını arttırmayı düşünmelidir.

Sağlıklı Beslenmeyi Sürdürebilir Hale getirme

Kendinizi bir iki veya üç yıl içinde bu beslenme de göremiyorsanız o zaman bu sizin için doğru değil. Uzun vade de zevk alabileceğiniz ve sadık kalabileceğiniz sağlıklı bir beslenme planı oluşturun. Sağlıksız yiyecekler istiyorsanız kendinizi ödünlendirecek şekilde bir beslenme programı oluşturun.

İyi Beslenmeyi Pekiştirin

Sağlık ve düzen için önemli olan tek şey beslenme değildir. Sağlıklı bir diyet ve egzersiz yapmak size daha büyük bir düzen sağlayabilir. İyi uyumakta bunların hepsi için kilit ve önemli noktadır. Günlük tükettiğiniz su miktarı da önemlidir.

Sağlıklı beslenme belli besinler ile kendine uygun seçenekler ile yapılabilir. Sağlıklı olmak için sevdiğiniz şeyler ile yararlı şeylerin yerini değiştirebilirsiniz. Cips yerine kuruyemiş yiyerek film keyfinizi sürdürebilirsiniz. Denemek için tam zamanı!

Yorumla

E-Posta adresiniz yayınlanmayacaktır.