Avokado Yağının 5 Faydası

Avokado Yağının Faydaları

Gün geçtikçe popülerliğini arttıran avokado kahvaltılarda, öğle ve akşam yemeklerinde sık sık kullanılmaya başladı. Genellikle kahvaltıda omletin yanına zeytinyağı, tuz ve karabiber eklenerek ya da püre haline getirilerek ekmeğin üzerine sürülüp yeniyor. Bunun dışında öğlen ve akşam yemeklerinde ise daha çok salataların içerisinde görüyoruz kendisini. Avokado hayatımızın bu kadar içerisindeyken daha önce hiç avokado yağını denediniz mi? Zeytinyağı kadar faydalı ve lezzetli olan avokado yağı, avokadonun eti kısımlarının preslenmesi ile oluşan doğal bir yağ türüdür. Şimdi gelin hep birlikte avokado yağının faydalarına bir göz atalım.

  1. Faydalı Yağ Asitleri İçerir

Zeytinyağı gibi oleik asit içeren avokado yağının %70’i kalp dostu tekli doymamış yağ asidi olan oleik asit yani omega-9’dan oluşur. Ayrıca yaklaşık olarak %12’si doymuş yağ ve %13’ü çoklu doymamış yağlardan oluşur.

  1. Kolesterolü Azaltır

Hayvanlar üzerinde yapılan araştırmalara ve uzmanlara göre avokado yağının sağlığa çok büyük yararlı etkisi olduğunu söylüyor. Kanda ki kolesterol değeri üzerinde faydalı bir etkisi bulunan avokado yağı, kalbimize ve vücudumuza çok iyi gelmektedir.

  1. Göz Sağlığını Korur

İçerisinde bulunan lutein gözlerde doğal olarak bulunan bir karotenoid çeşididir. Lutein tüketmek yaşa bağlı olarak gelişen göz hastalıklarının riskini azaltır ve göz rahatsızlıklarına karşı bir koruma sağlar. Lutein avokado yağında çok yüksek miktarda bulunur ama tabii ki sadece avokado yağından değil sarı ve turuncu renkli sebze ve meyvelerden ayrıca yumurta sarısından da lutein almak mümkündür.

  1. Besin Emilimini Arttırır

Bazı besin öğelerinin vücuttaki emilimi için yağ gereklidir. Yağsız bir salatada emilim 4.3 iken avokado yağı ile bu oran 4 kat artarak 17.4’e kadar çıkabilir.

  1. Cilde İyi Gelir

Avokado yağında bulunan yağ asitleri cildiniz için oldukça faydalıdır. Avokado yağı deri iyileşmelerinde çok etkili bir yağdır. Aynı zamanda cildinizi besler ve parlak bir görünüm elde etmenizi sağlar.

Kış Aylarına Mucize: Soğuk Algınlığı ve Gribi Önleyin
Kaliteli Bir Hayat: Sağlıklı Yaşam

Bir yanıt yazın

My Cart
Close Wishlist
Kapalı Son Görüntülenen
Compare Products (0 Products)
Compare Product
Compare Product
Compare Product
Compare Product
Categories