Protein Ağırlıklı Beslenme – Yüksek Proteinli Lezzetler

Yüksek Proteinli Lezzetler

Protein organlarımızı kaslarımızın, cildimizin ve hormonlarımızın yapı taşını oluşturur. Vücudumuzun dokularını korumak ve onarmak için proteine ihtiyacı vardır. Çocuklar ise büyümek ve gelişmek için proteine ihtiyaç duyarlar. Protein alımı kas kütlenizi ve gücünüzü arttırırken kilo kaybınızı da desteklemeye yardım eder. Peki protein ağırlıklı nasıl beslenebiliriz? Protein açısından yüksek besinler nelerdir? Bir bakalım;

Yumurta

Sporcu besini olarak da bildiğimiz yumurta protein açısından neredeyse saf protein denecek kadar yüksektir. İhtiyacınız olan mükemmel bir vitamin, mineral, sağlıklı yağlar, göz koruucu antioksidanlar ve beyin besinler kaynağıdır diyebiliriz.

Badem

Popüler bir çerez ve besin olan badem bir ağaç türü fıstığıdır. Lif, E vitamini ve magnezyum gibi temel besinler bakımından zengindirler. Badem, fındık gibi alerjisi olan kişiler için uygun değildir. Antep fıstığı ve kaju da yüksek proteinlidir.

Tavuk Göğsü

Derileri alınmış bir tavuk göğsü protein açısından en zengin besinlerden biridir. Pişirmesi kolay ve çok çeşitlidir.

Yulaf

Mevcut olan tahıllara baktığımızda en sağlıklısı yulaf diyebiliriz. Sağlıklı lifleri magnezyum B1 vitamini ve birçok değerli besini bir arada sağlar.

Süzme Peynir

Yağ ve kalorisi en düşük peynidir. Kalsiyum, fosfor, selenyum ve B12 vitamini açısından da zengindir. Parmesan peyniri, mozerella ve çedar peyniri de protein bakımından yüksektir.

Yoğurt

Süzme yoğurt protein bakımından fazlasıyla zengindir. Her yemek ve öğün ile uyum sağlayan hatta ara öğün olabilecek süzme yoğurt birçok besin maddesi bakımından yüksektir. Tam yağlı yoğurtta protein açısından yüksektir ancak daha fazla kalori içerir. Kefir ve tam yağlı yoğurtta tercih edilebilirsiniz.

Süt

Vücudunuzun ihtiyaç duyduğu birçok besini içeren sü iyi bir protein kaynağıdır. Yağ alımında dikkatliyseniz düşük veya sıfır yağlı yoğurtta tercih edebilirsiniz. Laktoz intoleransı olanlar için sorun olabilmektedir. Süt içmek isteyen ancak alerjisi veya inteloransı olanlar için ise alternatif olarak soya sütünü önerebiliriz

Ton Balığı

Popüler ve kullanışlı bir balık türüdür. Sıcak veya soğuk tüketilebilir. Yağı ve kalorisi düşüktür ancak zengin bir protein kaynağıdır. Çeşitli besinler açısından iyi bir kaynaktır.

Kinoa

Süper gıda olarak popüler kültürde kendinden söz ettiren bir tahıldır. Vitaminler, mineraller, lifler ve antioksidanlar açısından zengindir.

Peynir Altı Suyu

Kas kütlesini oluşturmaya yardımcı olabilecek süt ürünlerinden elde edilen yüksek kaliteli bir proteindir. Kilo vermeye de yardımcı olabilir.

Mercimek

Bir baklagil türü olan mercimek lif, magnezyum, potasyum, demir ve birçok diğer çeşitli besinler bakımından zengindir. Mercimek, dünyanın en iyi bitki bazlı protein kaynakları arasındadır. Vejetaryen ve veganlar için mükemmel bir seçim olabilir.

Soya fasulyesi, barbunya fasulyesi ve nohut da protein bakımından zengindir.

Kabak Çekirdeği

Yenilebilir bir tohum olan kabak çekirdeği demir, magnezyum, çinko ve birçok besin bakımından inanılmaz derecede yüksektir.

Bu yüksek proteinli besinleri kendi seçeneklerinize ve isteğinize göre ayarlayarak tüketebilirsiniz. Yüksek proteinli beslenme hakkında daha detaylı bilgi için bu yazıyı da okumalısınız! Keyifli ve leziz günler.

Gluten Duyarlılığına Uygun Beslenme – Sağlıklı Beslenme
Sağlıklı Beslenme: Vejetaryen Nedir?

Bir yanıt yazın

My Cart
Close Wishlist
Kapalı Son Görüntülenen
Compare Products (0 Products)
Compare Product
Compare Product
Compare Product
Compare Product
Categories