Diyabeti Kontrol Edin

Diyabetinizi kontrol edebilirsiniz, dikkatli ve düzenli beslenmeyi deneyin!

Şeker hastalığınızı kontrol ederken zorlanıyor musunuz? Besinleri seçerken dikkatli ve özenli olmanız gerekiyor. Ana hedefiniz kan şekeri seviyenizi kontrol etmek olduğu için tükettiğiniz besinlerin içeriklerini bilmeniz gerekir. Beslenme şekliniz diyabeti önlemenizde ve yönetmenizde önemli bir rol oynar. Hem tip1 hem tip2 diyabet için tüketebileceğiniz besinlere bir bakalım;

1-Yağlı Balık

Somon, sardalya, ringa balığı, hamsu ve uskumru kalp sağlığı için büyük faydaları omega-3 yağ asitleri DHA ve EPA’nın harika kaynaklarıdır. Düzenli olarak bu yağlardan yeterince almak, özellikle kalp sağlığı ve yüksek riskli diyabeti olan kişiler için önemlidir. DHA ve EPA kan damarlarınızı hizalayan hücreleri korur.  Araştırmalar balık yağı yemenin de kan şekerinizi düzenlemeye yardım ettiğini gösteriyor.

2-Yapraklı Yeşiller

Yapraklı yeşil sebzeler son derecede besleyicidir ve kalorisi de düşüktür. Ayrıca sindirilebilir karbonhidratlar veya vücut tarafından emilen karbonhidratlar çok üşüktür, bu nedenle kan şekeri seviyesini önemli ölçüde etkilemezler. Ispanak, lahana ve diğer yeşil yapraklı sebzeler, C vitamini de dahil olmak üzere birçok vitamin ve mineral için iyi kaynaklardır. Ek olarak, yapraklı yeşillikler antioksidan lutein ve zeaksantinin kaynaklarıdır. Bu antioksidanlar gözlerinizi yaygın diyabet komplikasyonları olan maküler dejenerasyon ve kataraktlardan korur.

3-Avokado

1 gramdan daha az şeker, az karbonhidrat, yüksek lif içeriği ve sağlıklı yağlara sahiptir. Kan şekeri seviyenizi yükseltmeler konusunda endişelenmenize gerek yoktur. Bu durumda avokado diyabet hastaları için ideal bir atıştırmalık olabilir.

4- Chia Tohumu

Lif bakımından son derece yüksektir, ancak sindirilebilir karbonhidrat oranı düşüktür. Chia tohumları ayrıca diyabetli bireylerde glisemik yönetimi sürdürmeye yardımcı olabilir.

5- Fasulye

Fasulye ucuz, besleyici ve süper sağlıklıdır! B vitamini, faydalı mineraller (kalsiyim, potasyum ve magnezyum) ve lif açısından zengin bir baklagil türüdür. Ayrıca diyabeti yönetmek için önemli olan çok düşük bir glisemik indekse sahiptirler. Fasulye ayrıca şeker hastalığını önlemeye yardımcı olabilir.

6-Yoğurt

Bazı araştırmalar yoğurt, gibi belirli süt ürünlerini yemenin kan şekeri yönetimini iyileştirebileceğini ve kalp hastalığı faktörlerini azaltabileceğini söylüyor. Yoğurt diyabet riskinizi azaltabilir.

7-Fındık

Kuruyemişler kolay ulaşılabilir lezzetli atıştırmalıklardır. Tüm fındık türleri lif içerir ve bazılarında diğerlerinin daha fazla olmasına rağmen net karbonhidrat oranı düşüktür.

8-Brokoli

Kolayca elde edebileceğiniz en besleyici sebzelerden biridir. Yarım fincan pişmiş brokoli 27 kalori ve 3 gram sindirilebilir karbonhidrat içerir ve ayrıca C vitamini ve magnezyum açısından zengindir. Brokoli ayrıca kan şekeri seviyenizi yönetmeye yardımcı olabilir. Kan şekeri seviyelerindeki bu düşüş muhtemelen brokoli ve filiz gibi turpgillerden sebzelerde bulunan bir kimyasal olan sülforafandan kaynaklanmaktadır.

Dikkat ederken kendi beslenmenizde belli malzeme ve öğünlerle harmanlayıp istediğiniz gibi ayarlayabilmeniz için size birkaç besinden bahsettim. Bu besinler ile kendinize güzel öğünler hazırlayarak lezzetli bir şekilde yemeniz dileği ile..

Zinde Bir Hayat: Sağlıklı Yaşam
Gluten Duyarlılığına Uygun Beslenme – Sağlıklı Beslenme

Bir yanıt yazın

My Cart
Close Wishlist
Kapalı Son Görüntülenen
Compare Products (0 Products)
Compare Product
Compare Product
Compare Product
Compare Product
Categories